SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Skålfat 7551041
nr 755 1041
Skålfat
1800-tal, Silver, längd: 33, Dekor med papegojor, 210g, utländska stämplar
Kondition: slitage, skador
måndag 23 april 2012
kl 18:05:54
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver